Visbiežāk pieļautās kļūdas plastmasas, papīra, metāla un stikla iepakojumu šķirošanā
2023-01-17
Lai samazinātu ikmēneša rēķinu par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem, viens no risinājumiem – atkritumu šķirošana, jo tos izved bezmaksas. Lielai daļai SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” atkritumu šķirošana jau kļuvusi par ierastu ikdienas darbību, taču gadās pieļaut kļūdas, kā dēļ šos atkritumus nevar pāršķirot vai arī izved kā sadzīves atkritumus – par maksu. Lai tā nenotiktu, lieti noderēs padomi, ko tieši un kā drīkst mest šķirojamos konteineros, lai izvairītos no biežākajām kļūdām.
Visbiežāk pieļautās kļūdas:
- Šķiroto atkritumu konteinerā iemests netīrs iepakojums. Galvenais priekšnosacījums, lai atkritumus varētu pārstrādāt – tiem jābūt tīriem. Slapjš, netīrs papīrs vai trauki ar ēdiena pārpalikumiem pārstrādei nederēs. Iepakojumi ar pārtikas paliekām ne vien rada nepatīkamu smaku, bet var arī sabojāt visu konteinera saturu. Netīrs, taukains vai samircis papīrs pārstrādes procesā var ietekmēt jaunā produkta kvalitāti – pārstrādātais papīrs var kļūt pleķains vai pat nekvalitatīvs.
- Atkritumi netiek saplacināti. Saplacinot šķirotos atkritumus, tiek ieekonomēta vieta mājās un konteinerā, līdz ar to konteiners var tikt iztukšots retāk, netiek pārvadāts gaiss un tādējādi tiek nodarīts mazāks kaitējums videi, piemēram, vienas nesaplacinātas plastmasa pudeles un cita veida iepakojumi, ko nenodot depozītā, vietā var uzglabāt četras saplacinātas – atkritumus no mājām uz konteineru varēs nest četras reizes retāk.
- Atkritumi iepakoti necaurspīdīgā maisā. Ja dalītās vākšanas konteinerā izmests aizsiets, necaurspīdīgs maiss, veicot pirmspārbaudi, atkritumu savācējs nevar pārliecināties par tā saturu. Lai izvairītos no šādiem pārpratumiem, vislabāk šķirotos atkritumus izmest caurspīdīgā, vaļējā maisā vai sakrāt lielā somā, pie konteineriem sašķirot, bet somu izmantot atkārtoti.
- Stikla konteinerā iemesti saplēsti trauki vai smaržu pudelītes. Stikla konteinerā drīkst mest stikla pudeles, burkas bez vāciņiem, mēbeļu un fotorāmīšu stiklu, bet nedrīkst – traukus, logu stiklus vai smaržu pudelītes, jo tiem tiek pievienotas piedevas, kas padara stiklu izturīgāku un dzidrāku, bet pārstrāde ir apgrūtināta vai pat neiespējama.
- Kopā ar skārdenēm izmesta folija. Plastmasai paredzētajos konteineros drīkst izmest arī skārdenes, konservu kārbas, burku vāciņus, atslēgas un citus metāla izstrādājumus, bet nedrīkst – foliju, kas diemžēl nav pārstrādājams materiāls. Tāpat kā folija, arī lielākā daļa čipsu paku nav pārstrādājamas un tā ir jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.
- Plastmasas konteinerā iemesta rotaļlieta. Rotaļlietas un citus sadzīves priekšmetus bieži vien nav iespējams izmantot atkārtotai pārstrādei. Lai saprastu, vai plastmasas izstrādājums tiek pieņemts pārstrādei, ieteicams noskaidrot plastmasas materiāla veidu, – tas norādīts uz iepakojuma ar īpašu marķējumu – no bultiņām veidotā trijstūrī ietverts cipars, zem kura var būt arī materiāla nosaukuma apzīmējums:
- PET (polietilēntereftalātu) – dzērienu pudeles, pārtikas kastītes u.c.
- HDPE (augsta blīvuma polietilēnu) – sadzīves ķīmijas iepakojums, šampūna pudelītes, jogurta trauciņi u.c.
- PVC (polivinilhlorīdu) – santehnikas caurules, celtniecības materiāli u.c.
- LDPE (zema blīvuma polietilēnu) – ietinamā plēve, maisiņi, transportēšanas iepakojumi u.c.
- PP (polipropilēnu) – saimniecības preces, plastmasas trauki u.c.
- PS (polistirolu) – plastmasas olu kastītes, vienreizlietojamie pārtikas trauki u.c.
- OTHER (citus plastmasas veidus) – kompozītmateriāli, kas sastāv no vairākiem iepriekšminētiem plastmasas veidiem.
Visbiežāk pārstrādei pieņem 1 (PET), 2 (HDPE) un 4 (LDPE) apzīmējuma materiālus. Pārstrādāt iespējams arī citus plastmasas veidus – 3 (PVC), 5 (PP), 6 (PS), 7 (OTHER) – par to pieņemšanu ieteicams jautāt atkritumu apsaimniekotājam.
Ielūkojies atkritumu šķirošanas ceļvedī, lai uzzinātu, kā viegli šķirot atkritumus, lai samazinātu ikmēneša rēķinu.
Vai šī informācija Jums bija noderīga?