Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

No 1. marta rīdziniekiem būs jāšķiro BIO atkritumi

2024-02-07

No 2024. gada 1. marta Rīgā obligāti būs jāšķiro bioloģiskie (BIO) atkritumi. Tas attiecas uz visām daudzdzīvokļu mājām, kurās vairāk nekā 10 dzīvokļi. To paredz Rīgas domē pieņemtie grozījumi noteikumos* par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā.

 

Prasības attiecas uz daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, kurās ir vairāk nekā desmit dzīvokļi, un kurām nebūs iespējas veikt biokompostēšanu (grozījumi paredz, ka šīm  mājām tagad būs  iespēja kompostēt noārdāmos dārzu un parku atkritumus, netraucējot citiem). Daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām ar mazāk par desmit  dzīvokļiem BIO atkritumu konteineru uzstādīšana joprojām būs brīvprātīga.

Aktīvi sākot BIO atkritumu šķirošanu, tiek prognozēts, ka nešķiroto atkritumu konteineri tik strauji nepiepildīsies, kā rezultātā iedzīvotāji varēs samazināt gan konteineru tilpumus, gan šo konteineru izvešanas biežumu, tādā veidā samazinot izmaksas par izvešanu.

Motivācija šķirot BIO atkritumus var būt gan ekonomiska, gan rūpēs par vidi balstīta. Viens no mudinājumiem šķirot bioloģiskos atkritumus ir zemāka maksa par to izvešanu, salīdzinot ar sadzīves atkritumiem. BIO apsaimniekošanai ir noteikta maksa, kas 2023. gadā bija 80% no nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas, bet no 2024. gada 1. janvāra tā ir 60%.

Sākot BIO atkritumu dalītu vākšanu, iespējams ne tikai samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, bet arī pilnvērtīgi izmantot iegūto materiālu un pārstrādāt to vērtīgās izejvielās un izmantot siltuma un gāzes ražošanai, kā arī samazināt apglabājamo atkritumu daudzumu atkritumu poligonā.

 

Praktiski ieteikumi bioloģisko atkritumu šķirošanai mājsaimniecībā

Iespējams, ka ir bažas, ka pārtikas atkritumu šķirošana radīs lielas neērtības un mājoklī radīs smakas. Taču ir dažas lietas, ko var ieviest savā ikdienā, lai šķirošana būtu ērtāka:

  • sāciet šķirot ar mazumiņu un vienkāršāko – piemēram, iesākumā tikai augļu un dārzeņu mizas metiet atsevišķā trauciņā;
  • ierīkojiet speciālu tvertni. Mājsaimniecībā bioloģiskos atkritumus ērtāk būs uzkrāt nelielā traukā. Ir pieejamas speciālas tvertnes šo atkritumu savākšanai, piemēram 2-5 litru tilpumā, ar vāku un dubultu ietvaru un speciālām atverēm gaisa apmaiņai, kā arī dažādiem citiem tehniskiem uzlabojumiem, kas novērš smaku izdalīšanos;
  • iznesiet atkritumus regulāri. Ja katru dienu pastaigas nolūkā iznesīsiet iztukšot šo tvertni, neradīsies smakas, turklāt būsiet izkustējies. Kad būsiet pieradis šķirot mizas, papildiniet šķirojamo bioloģisko atkritumu klāstu;
  • turiet tvertni tīru – ieteicams tvertnē lietot speciālos maisus, lai tā turētos tīra vai arī tvertni pēc iztukšošanas izskalot;
  • speciālie maisiņi – bioloģiskos atkritumus mājās var šķirot arī papīra maisiņos un biodegradējamajos maisiņos un atkritumus konteinerī izmest ar šiem maisiņiem.

 

Rīgas dome un trīs atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi Rīgā iedzīvotāju ērtībām kopīgi izveidojuši vienotu atkritumu šķirošanas ceļvedi, kas palīdzēs vieglāk orientēties atkritumu šķirošanā galvaspilsētā.

 

* Grozījumi Rīgas domes 2019. gada 29. novembra saistošajos noteikumos Nr.87 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā