Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Apsaimniekošanas maksa: kā tā veidojas un ko ietver

Instrumentu kaste un instrumenti novietoti uz palodzes, zem palodzes redzami radiatori 2025-01-09

Pirmā ailīte ikmēneša dzīvokļa rēķinā ir “pārvaldīšanas (apsaimniekošanas) maksa”. Runājot par to, nereti tiek domāts par ēkas un teritorijas uzkopšanu, kā arī mazajiem ikdienas uzturēšanas darbiem, piemēram, spuldzīšu nomaiņu, kāpņutelpas durvju slēdzenes maiņu, lietus reņu tīrīšanu vai citiem līdzīgiem ikdienas pakalpojumiem. Savukārt praksē apsaimniekošanas jeb pārvaldīšanas maksa ietver daudz plašākas rūpes par ēkām un to iedzīvotāju ērtībām.

Apsaimniekošana – vairāk nekā tikai uzkopšana

Papildus ikdienas praktiskajiem darbiem, pārvaldīšana ir arī konsultantu, finansistu, juristu, IT, inženieru un būvspeciālistu un citu speciālistu darbs.

Viena no būtiskākajām lietām ir mājas tehniskās uzturēšanas plānošana. Katru māju reizi gadā apseko nama pārvaldnieks un tehniskais speciālists, kas izveido mājai nepieciešamo remontdarbu sarakstu un tāmes nākamajiem trim gadiem. Šos remontdarbus veic no mājas uzkrājuma līdzekļiem.

SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” klientiem ik dienu pieejams plašs klientu atbalsts – saziņa un informācija portālā e-pārvaldnieks.lv un aplikācijā “RNP”, kā arī pa bezmaksas informatīvo tālruni 8900. Katrai mājai ir savs namu pārvaldnieks jeb kontaktpersona. Saņemt palīdzību avārijas situācijās iedzīvotāji var jebkurā diennakts laikā, zvanot uz bezmaksas tālruni 8000 8989 .

Pārvaldīšana nozīmē arī drošu un profesionālu mājas finanšu vadību. Iedzīvotāju maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem nekavējoties tiek pārskatīti pakalpojumu sniedzējiem, un iedzīvotājiem pašiem nav jāslēdz līgumi un jāmaksā komunālo pakalpojumu sniedzējiem – to visu ērti izdarīt vienā rēķinā.

Mājas uzkrājuma līdzekļus namu pārvaldnieks glabā termiņnoguldījumos Valsts kasē, kā arī dalīti vairākās no Latvijā lielākajam komercbankām, tādējādi rūpējoties par uzkrājumu maksimālu drošību. Ja bankas par noguldītajiem līdzekļiem izmaksā procentus, tad tie tiek pievienoti mājas uzkrājumam.

Namu pārvaldnieks dzīvokļu īpašnieku interesēs strādā ar dzīvokļiem, kam veidojas parāds – sākot no atgādinājumiem un brīdinājumiem, līdz pat parāda piedziņai tiesā.

Tāpat namu pārvaldnieks palīdz mājas lēmumu pieņemšanā – organizē dzīvokļu īpašnieku sanāksmes, vada tās un noformē dokumentāciju, lai dzīvokļu īpašnieki var lemt par mājas attīstību.

Apsaimniekošanas maksa sedz arī daudzus citus darbus, piemēram, liftu drošības regulāras pārbaudes vai ik ceturksni katrā mājā nodrošinātu prevenciju, lai tur neiemitinās dažādi kaitēkļi.

Apsaimniekošanas maksa mājām atšķiras – no kā tā atkarīga

Apsaimniekošanas maksu katrai mājai pārvaldnieks nosaka individuāli, izvērtējot tieši šīs mājas vajadzības. Izmaksas ietekmē tas, cik iela ir mājas teritorijas un vai tajā ir kopjami koki un krūmi. Svarīgi arī, cik lielas ir mājas koplietošanas telpas, kuras jāuzkopj. Tāpat maksu ietekmē inženiertehnisko sistēmu veidi mājā, piemēram, lifts, kā arī ēkas tehniskais stāvoklis un citi ikdienā nepieciešamo darbu veidi.

Vai un kad apsaimniekošanas maksa mainās

Ik gadu oktobrī namu pārvaldnieks publicē gan katrai mājai plānotos remontdarbus un to tāmes, gan nākamā gada pārvaldīšanas maksu.

Maksa var mainīties tad, ja Latvijā mainās dažādu saistīto pakalpojumu, resursu un darbaspēka izmaksas. Tā kā šogad šādu būtisku izmaiņu nebija, arī apsaimniekošanas maksa kopumā nav mainījusies.

Vienlaikus ik gadu, un arī šogad, ir mājas, kam maksa ir nedaudz samazinājusies, bet citām nedaudz pieaugusi. Kāpēc tā? Daļa darbu, piemēram, koku un krūmu sakopšana, pagrabu tīrīšana un citi līdzīgi darbi nav jāveic katru gadu. Ja šajā gadā tādi darbi paredzēti, tie nedaudz palielina maksu. Bet, ja šie darbi notika pagājušā gadā, tad šogad apsaimniekošanas maksa ir mazāka.


Lasi vairāk: Manas mājas uzkrājums: kas par to jāzina