Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Bezmaksas elektrotehnikas un tekstila savākšana Imantā

2023-06-08

Svētdien, 11. jūnijā, Tīrmājas dienu mobilais punkts dosies uz Imantu un viesosies šādu adrešu namu pagalmos:

  • Kleistu ielā 15 no plkst. 10.00 līdz plkst. 11.00;
  • Anniņmuižas bulvārī 38 no plkst. 11. līdz plkst. 12.00;
  • Dammes ielā 12 no plkst. 12.00 līdz plkst. 13.00;
  • Rigondas gatvē 5 no plkst. 13.00 līdz plkst. 14.00;
  • Dammes ielā 24 no plkst. 14.00 līdz plkst. 15.00;
  • Dammes ielā 38 no plkst. 15.00 līdz plkst. 16.00;
  • Kurzemes prospektā 100 no plkst. 16.00 līdz plkst. 17.00;
  • Kurzemes prospektā 82 no plkst. 17.00 līdz plkst. 18.00.

 

Kāpēc elektrotehniku, lai cik tā maza, nedrīkst izmest sadzīves atkritumos?

Der atcerēties, ka sadzīves atkritumos drīkst izmest tikai to, ko nevar pārstrādāt. Piemēram, virtuves pārpalikumi (ja pieejams bioloģiski noārdāmo atkritumu konteiners, tad arī šo var pārskatīt), netīrs, taukains iepakojums, slapjš, netīrs papīrs un kartons, saplīsis stikls un spoguļi, bērnu autiņbiksītes, kaķu tualešu pakaiši u.tml.

Savukārt, ja priekšmetu var pieslēgt pie elektrības, tajā ir mikročips vai mikroshēma, tad to sadzīves atkritumos nedrīkst mest. Šīs ierīces ir izgatavotas no visdažādākajiem materiāliem – dārgmetāliem zelta un platīna, toksiskiem smagajiem metāliem, tostarp, kadmija, svina, dzīvsudraba, vara un citiem, shēmām, dažādas plastmasas, stikla un vielām, kas novērš aizdegšanos. Ja bīstamie metāli nonāk vidē, tie var pat piesārņot gruntsūdeņus un apdraudēt veselību.

Tikmēr pārstrādes punktos nodotās ierīces izjauc un sašķiro atbilstoši komponentēm, turpmākajos procesos tās tiek pārstrādātas, lai pēc tam atkal izmantotu ražošanā.

Tipiskākie elektrotehnikas piemēri, kurus jānodod speciālos punktos: sadzīves tehnika – tosteri, blenderi, gludekļi, kafijas aparāti, mikroviļņu krāsnis, ledusskapji, veļasmašīnas u.c.; elektronika – televizori, datoru monitori, printeri, skeneri, pārnēsājamie datori, tastatūras, kopētāji, tālruņi un mobilie tālruņi, u.tml.

 

Kur likt caurās zeķes un novalkāto džemperi?

No šāgada tekstila šķirošana ir obligāta. CleanR jau ir uzstādījis vairāk nekā 100 tekstila šķirošanas konteinerus, bet līdz šā gada beigām plāno uzstādīt vēl 100. Tomēr arī šajos konteineros nevar mest visu, ko kārojas.

Tekstila konteineros slēgtos maisos būtu jānonāk tīram un sausam apģērbam un apaviem, kas vēl ir valkājami, un mājas tekstilam, ko vēl var lietot. Konteineru saturs tiek šķirots – labākās kvalitātes lietas tiek nododas labdarības organizācijām, daļa tiek eksportēta, bet galīgi nelietojamais nonāk poligonā, kur tas atbildīgi tiek nodots apglabāšanai.

Tāpēc notraipītos t-kreklus, caurās zeķes, novalkātos džemperi un nolietoto mājas tekstilu jāizmet sadzīves atkritumos.

 

Šķiro, lai maksātu mazāk par atkritumu izvešanu

Jo vairāk un kārtīgāk šķirosim, jo mazāk būs jāmaksā par sadzīves atkritumu izvešanu, jo vides pakalpojumu sniedzēji pareizi dalīti šķirotos atkritumus izved bez maksas.

Ja namā ir vairāk nekā pieci dzīvokļi, tad līdztekus sadzīves atkritumu tvertnēm, jābūt uzstādītam konteineram vieglajam atkritumiem, ja vairāk nekā desmit dzīvokļi, tad arī stiklam. Savukārt, no 2024. gada galvaspilsētā būs obligāta bioloģiski norādāmo atkritumu šķirošana. Ja namu iemītniekiem šķiet, ka viņiem nav pieejamas pietiekamas šķirošanas opcijas, tad noteikti aicinām vērsties pie sava apsaimniekotāja ar lūgumu tās nodrošināt.

Aicinām ņemt vērā! Ja nepareizi sašķiroto atkritumu piejaukums pie dalīti šķirotiem atkritumiem ir lielāks nekā 20%, tad tie tiek izvesti kā sadzīves atkritumi, tātad, par maksu. Ja namu iedzīvotāji pie atkritumu urnām pamet liela izmēra priekšmetus, būvgružus vai elektrotehniku, tā tiek izvesta par papildu samaksu, kas savukārt tiek sadalīta starp visiem mājas iedzīvotājiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Tija Ezeriņa
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību konsultante
E-pasts: tija.ezerina@publicid.lv
Mob. tālr.: +371 29719893