Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

“Eco Baltia vide” pilotprojektā “Pūt vai nepūt?!” vērtēs bioloģisko atkritumu šķirošanas kvalitāti

animēts bio atkritumu konteineris 2024-04-24

Ar mērķi apzināt pašreizējos traucējošos faktorus bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanā, kā arī novērtēt esošo bioloģisko atkritumu šķirošanas kvalitāti, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar māju apsaimniekotājiem SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) un SIA “Latvijas Namsaimnieks”(LN) no 24. aprīļa līdz 31. jūlijam īstenos pilotprojektu “Pūt vai nepūt?!” Tā laikā tiks vērtēta bioloģisko atkritumu šķirošanas kultūra un kvalitāte četros daudzdzīvokļu namos Rīgā.

Balstoties uz “Eco Baltia vide” veikto bioloģisko atkritumu monitoringu projektā iesaistītajos četros daudzdzīvokļu namos, kā arī šo namu sētnieku iegūtajiem novērojumiem par iedzīvotāju šķirošanas paradumiem un tipiskākajām kļūdām, plānots izstrādāt un ieviest risinājumus, lai rosinātu iedzīvotāju aktivitāti bioloģisko atkritumu šķirošanā un veicinātu pareizu šķirošanu.

“Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts vērtē bioloģisko atkritumu šķirošanas paradumus un pilotprojekta nepieciešamību: “Līdzšinējā pieredze vieglā iepakojuma šķirošanā ļauj mums secināt, ka jauna atkritumu veida šķirošanas paraduma ieviešana prasa zināmu laiku. Lai gan bioloģisko atkritumu šķirošanu kā pakalpojumu klientiem Rīgā piedāvājam jau kopš 2020. gada, redzam, ka iedzīvotāji tos šķiro visai kūtri. Itin bieži konteineros tiek samesti sadzīves atkritumi. Šajā pilotprojektā mērķējam apzināt galvenos klupšanas akmeņus un iemeslus, kas visbiežāk traucē iesaistīties šķirošanā. Tie savukārt kalpos par pamatu risinājumu ieviešanai, kas palīdzēs motivēt iedzīvotājus vairāk iesaistīties un šķirot pareizi. Esam priecīgi, ka šajā uzdevumā mums talkā nākuši arī šo namu sētnieki, kuri ikdienā vislabāk redz cilvēku ikdienas paradumus.”

Bioloģisko atkritumu šķirošana ir būtisks solis ceļā uz ilgtspējīgu nākotni, un sabiedrības iesaiste šajā procesā ir neaizstājama. Lai veiksmīgi īstenotu šo svarīgo iniciatīvu, ir nepieciešams aktīvi iesaistīt iedzīvotājus un nodrošināt viņu izglītošanu par bioloģisko atkritumu šķirošanas nozīmi un priekšrocībām. Mēs kā pārvaldnieks ļoti atbalstām šo kampaņu, jo tikai kopīgiem spēkiem un izglītotu sabiedrību mēs visi varam panākt reālus rezultātus un veicināt vides aizsardzību un ilgtspējīgu dzīvesveidu,” atzīst SIA Latvijas Namsaimnieks direktore, A. Karlsone.

Projekta beigās tiks vērtēti sasniegtie rezultāti – kā ir uzlabojušies šķirošanas paradumi, kā arī tiks pārraudzīts iespējamais finansiālais ieguvums no bioloģisko atkritumu šķirošanas. Pieredze un dažādi pētījumi rāda, ka, atdalot bioloģiskos atkritumus no sadzīves atkritumiem, sadzīves atkritumu konteinera piepildījums var samazināties pat par aptuveni 30-40 %, kas ļauj samazināt atkritumu apsaimniekošanas rēķinu. Lai motivētu projektā iesaistīto daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus attīstīt un nostiprināt sevī šo paradumu, iedzīvotājiem projekta laikā tiek nodrošināta atlaide 30% apjomā atkritumu apsaimniekošanai.

SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” valdes priekšsēdētājs Māris Ozoliņš norāda: “Iedzīvotāju un sabiedrības ieguvumi no bioloģisko atkritumu šķirošanas ir zemāka maksa par atkritumu apsaimniekošanu, kā arī ieguldījums vides saudzēšanā.  Tomēr, šie ieguvumi ir iespējami tikai pareizi šķirojot. Daudzi iedzīvotāji joprojām nezina, kas konteineros jāmet un kas nē, tāpēc tajos nonāk arī sadzīves atkritumi un rezultātā ir jāmaksā vairāk, un atkritumi vairs nav derīgi pārstrādei. Te nepieciešama paradumu maiņa, kas prasa laiku un visu iedzīvotāju izglītošanu. Pilotprojekta ietvaros mēs vēlamies izstrādāt risinājumus, kas palīdzētu iedzīvotājiem iesaistīties šķirošanā un darīt to pareizi. Ceru, ka izdosies panākt lielāku sabiedrības izpratni par bioloģisko atkritumu šķirošanas nozīmīgumu.”

Zvaigznāju gatves daudzdzīvokļa nama sētniece, “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve Laila Uzkalne dalās savā pieredzē: “Mans novērojums ir, ka ar gadiem iedzīvotāji atkritumus šķiro labāk un visaktīvāk šķiro ģimenes ar bērniem. Tomēr ar bioloģisko atkritumu šķirošanu iet visai grūti. Tie iedzīvotāji, kas grib šķirot bioloģiskos atkritumus, to dara tāpat, tomēr ir tādi, kam noder atgādinājums, īpaša motivācija. Iespējams, ka pietrūkst arī informācijas, kā šķirot pareizi. Ceru, ka ieraugot rēķinā atlaidi par piedalīšanos šajā projektā, iedzīvotājiem būs motivācija šķirot bioloģiskos atkritumus arī  turpmāk.”

Rīgā pie daudzdzīvokļu namiem obligāti jānodrošina bioloģisko atkritumu šķirošanas infrastruktūra

No 2024. gada 1. janvāra spēkā stājas nosacījumi, kas visā Latvijā paredz ieviest un padarīt pieejamu bioloģisko atkritumu šķirošanas sistēmu. Savukārt no šā gada 1. marta Rīgā obligāti jāšķiro bioloģiskie atkritumi visiem daudzdzīvokļu namiem ar vairāk nekā 10 dzīvokļiem. Jau šobrīd Rīgā izvietoti teju 2000 jeb 1978 “Eco Baltia vide” konteineri bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanai, un pieprasījums pēc tiem ir stabilizējies.

Informācija par to, ko drīkst un ko nedrīkst mest bioloģisko atkritumu konteinerā, pieejama ŠEIT.

 

 

Par SIA “Eco Baltia vide”:

“Eco Baltia vide” ir vides apsaimniekošanas uzņēmums, kas nodrošina plašāko vides apsaimniekošanas pakalpojumu klāstu – sadzīves un šķiroto atkritumu izvešanu, izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, būvgružu un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanu, teritoriju uzkopšanu un ceļu apsaimniekošana, kā arī dažādus sezonālos pakalpojumus. 2022. gadu “Eco Baltia vide” noslēdza ar 49,32 miljonu eiro lielu apgrozījumu, kas ir par 44% vairāk nekā 2021. gadā.

 

 

Papildu informācija:
Alise Zvaigzne
SIA “Eco Baltia vide”
sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tel. 28780467
e-pasts: alise.zvaigzne@ecobaltiavide.lv

www.ecobaltiavide.lv