Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Ieteikumi atkritumu šķirošanai

2016-08-22

Ik gadu Latvijā tiek radītas aptuveni 600 – 700 tūkstošs tonnas sadzīves atkritumu, no kuriem 70% (aptuveni 420 – 490 tūkstošus tonnu) ir tieši iedzīvotāju radīti atkritumi.  No visa šī apjoma tikai 70% tiek noglabāti izgāztuvēs un poligonos, tas nozīmē, ka 30% (ap 180 – 210 tūkstoši tonnu) izmesto atkritumu nonāk mūsu vēl salīdzinoši neskartajā dabā – mežos, pļavās un citviet.

Tomēr šis milzīgais izmesto atkritumu daudzums ir samazināms ar šķirošanu. Un, lai arī daļai cilvēku šķirošana asociējas ar ko laikietilpīgu, nepatīkamu un papildus darbu prasošu, patiesībā to ir iespējams pārvērt nemanāmā ikdienas ieradumā, kas kļūst tikpat ierasta kā brokastošana. Šeit būtu daži ieteikumi veiksmīgai atkritumu šķirošanai:

Atceries konteineru krāsu atbilstību!

  • Zils ir visa veida papīriem un kartoniem: avīzēm, žurnāliem, kurpju kastēm, grāmatām u.c.
  • Dzeltens: plastmasas (PET) dzērienu pudelēm, cietās plastmasas HDPE iepakojuma tarām – kečupa pudelēm, sadzīves ķīmijas pudelēm, krāsaino un caurspīdīgo iepakojuma plēvei.
  • Zaļš ir tikai stikla burkām un pudelēm. Spoguļu stiklu, automašīnu stiklu un pudeles, kas satur plastmasas piemaisījumu jāmet sadzīves atkritumu konteinerā.
  • Pirms mešanas ieteicams stikla pudeles un taras izskalot ar ūdeni. Plastmasas pudeles un kartona kastes pirms izmešanas vajag saplacināt, lai tās aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas.
  • No baterijām var atbrīvoties jebkurā specializētajā bateriju vākšanas konteinerā, kas atrodami vietās, kur arī tās var iegādāties – veikalos, arī izglītības iestādēs, valsts iestādēs un specializētajos EKO laukumos.
  • Tikmēr no metāllūžņus var nodot jebkurā EKO laukumā vai specializētos metāllūžņu uzpirkšanas punktos, saņemot pretī attiecīgu samaksu.
  • Nevajadzīgas vai nolietotas elektroierīces arī ir nododamas jebkurā EKO laukumā. Tāpat nolietotu elektroiekārtu savākšanas uzņēmumi bez maksas izvedīs nolietotu elektroiekārtu no Jūsu dzīvesvietas. Ja iegādājaties jaunu elektroiekārtu, pārdevējam atbilstoši likuma prasībām ir bez maksas jāpieņem no Jums tāda paša veida nolietotā elektroiekārta un jānodrošina tās utilizācija.
  • No videi kaitīgajiem atkritumiem var atbrīvoties speciāli ierīkotā EKO laukumā vai videi kaitīgu preču pieņemšanas vietās. No privātpersonām bez maksas tiek pieņemtas līdz 4 auto riepas. Ja ir vēlme nodot vairāk nekā 4 riepas, tad tas ir maksas pakalpojums.
  • Medicīniskie atkritumi var tikt utilizēti bīstamo atkritumu pieņemšanas punktā (atrodami bao.lvA mājaslapā) vai tuvējā aptiekā.
  • Bioloģiski noārdāmos atkritumus kā olu čaumalas vai pārtikas paliekas ieteicams kompostēt, kamēr lietotas drēbes un apavus lietderīgi nodot labdarībai vai patversmēm.
  • Lielgabarīta atkritumus kā mēbeles un celtniecības atkritumus ieteicams utilizēt, sazinoties ar atkritumu apsaimniekotāju, ar lūgumu nodrošināt Jums speciālu savākšanas konteineru šiem atkritumiem. Tas ir maksas pakalpojums.
  • Visbeidzot, pārējais, ko nevar iedalīt pie kādām no otrreizējai pārstrādei piemērotām atkritumu grupām, ir sadzīves atkritumi. Tie metami parastajā atkritumu konteinerā nešķirotajiem atkritumiem – tie tiks noglabāti atkritumu poligonā un netiks pārstrādāti.

Pārstrādājamos materiālus ir arī iespējams atpazīt pēc šāda veida simboliem: