Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Informācija par legionelozes profilaksi

2011-11-21

Cienījamie iedzīvotāji!

Sakarā ar to, ka daudzdzīvokļu mājās, Rīgā, reģistrēti vairāki saslimšanas gadījumi ar legionelozi, kā arī slimības izraisītājs (legionella) konstatēts kā aukstā ūdens, tā arī karstā ūdens noņemtajos paraugos, SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” sadarbībā ar valsts aģentūru “Latvijas Infektoloģijas centrs” iesaka iepazīties ar informāciju par slimības profilaksi.

Informācija par legionelozes profilaksi

Kas ir legioneloze?

Legioneloze jeb leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis). Slimībai raksturīgs straujš sākums, temperatūrai paaugstinoties līdz 39-40,5°C, novēro sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus.

Kā iespējams inficēties ar legionelozi?

Infekcijas avots ir baktēriju (legionellu) saturošs ūdens. Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no šikiem ūdens pilieniņiem, kad ar legionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām. Pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, t.sk. dušas un krāni, virpuļvannas vai baseini, turku pirtis un saunas, karstie avoti, gaisa mitrinātāji, gaisa kondicionētāju dzesēšanas iekārtas, dekoratīvās strūklakas u.c. Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks. Legioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā!

Dabā legionellas sastopamas nelielā daudzumā ezeros un upēs. Tās var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās temperatūras robežās +20°C līdz +45°C un organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu u.c.) klātbūtnē. Legionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos. Bioloģiskā aplikuma veidošanos uz ūdensvadu un ūdenstilpņu iekšējām virsmām veicina piesārņojums, neaizsniedzamas vietas un kuras nevar iztīrīt, ūdens stagnācija (zems spiediens, akli cauruļu gali vai piedēkļi, liels ūdens apjoms), negludas virsmas, karstā ūdens temperatūra zem +50°C, korozija u.c. faktori.

Kā sevi pasargāt no inficēšanās ar legionelozi?

Lai izvairītos no inficēšanās dzīves vietā, karstā un aukstā ūdens sistēmās nepieciešams nodrošināt apstākļus, kas kavētu legionellu savairošanos. Jāseko tam, lai aukstā ūdens temperatūra būtu zem +20°C, bet karstā – virs +50°C (aptuveni vienas minūtes laikā ūdeni notecinot būtu jātek šādam ūdenim). Svarīgi regulāri veikt dušu galviņu tīrīšanu no organiskā un neorganiskā aplikuma, kā arī dezinficēt, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai ar augstu temperatūru, ieliekot verdoša ūdenī. Vismaz reizi nedēļā dažas minūtes jātecina ūdens krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. Tas jādara arī ikreiz pirms ūdens lietošanas pēc ilgstošas prombūtnes. Neskaidrību gadījumos papildus informāciju var saņemt pa tālruni: 67271738.

SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” papildus informē, kā vienas piecu stāvu dzīvojamās mājas inženierkomunikāciju sistēmas dezinfekcijas orientējošās izmaksas sastāda Ls 400,00 (t.sk. PVN). Ņemot vērā to, ka katrai dzīvojamajai mājai apsaimniekošanas un uzturēšanas uzkrājumu bilance ir atšķirīga, tad lēmumu par dzīvojamās mājas inženierkomunikāciju dezinfekcijas veikšanu, paaugstināt vai atcelt iestatītos nakts laika pazeminājumus karstā ūdens automātiskajos regulatoros, ir tiesīgi pieņemt dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki. Par nepieciešamību veikt jebkādus pasākumus ēkā, lūdzam griezties ar rakstisku iesniegumu savā iecirknī.