Vasaras saulgriežu svinībās neiztikt bez jautras svētku svinēšanas – ar dziesmām, smeķīgiem ēdieniem, ugunskuru kurināšanu un pirmās saules staru sagaidīšanu. Neatkarīgi, kur Līgo svētki tiek svinēti – paliekot pilsētā vai dodoties pie dabas –, aiz auss jāliek pāris lietas, lai tie tiktu nosvinēti droši un bez raizēm. Esam sagatavojuši padomus līksmākai svētku svinēšanai gan tiem, kuri paliks pilsētā, gan tiem, kuri dosies svinēt ārpus dzīvokļa.
Kārtība uz balkona.
Ja Jūs dzīvokļa īpašumam ir balkons, pārliecināties, ka tajā valda kārtība un tas netiek pārslogots! Galvenā balkonu un lodžiju funkcija – iespēja ieelpot svaigu gaisu, neizejot no mājas. Taču tie nav paredzēti paaugstinātai slodzei. Bieži vien tie ir pārslogoti ar lielgabarīta mantām, kuras izmantojam reti – velosipēdi, ragavas, mēbeles un citas lietas. Nav aizliegts novietot mantas uz balkoniem un lodžijām, taču tas jādara tā, lai nepārkāptu Ministru kabineta noteikumu Nr. 238 Ugunsdrošības noteikumus, piemēram, daudzstāvu mājās balkonos, kuros iestrādātas īpašas lūkas, kas paredzētas evakuācijai ugunsgrēka gadījumā, aizliegts aizkraut vai citādi ierobežot piekļūšanu tām vai to izmantošanu. Tāpat uz balkoniem nedrīkst glabāt gāzes balonus, viegli uzliesmojošas vielas un šķidrumus.
Ēdienu grilēšana.
Vasaras saulgriežus ir grūti iedomāties bez šašlika un citiem grilētiem ēdieniem. Vai drīkst izmantot grilu uz balkona, ja ir vēlme uzšmorēt gardu svētku mielastu, bet nav iespēju to darīt ārpus Rīgas vai arī nav pārliecības, ka būs brīva vieta kādā no Rīgā speciāli aprīkotajām piknika vietām? To var darīt, tikai jāievēro ugunsdrošības noteikumi: nedrīkst izmantot atklātu liesmu. Vienīgā ierīce, kas kvalificējas, ir elektriskais grils. Cept šašliku un citus gardumus var tikai uz speciāli aprīkota grila, pretējā gadījumā, redzot un saožot dūmus, kaimiņi var izsaukt ugunsdzēsējus un svētki būs beigušies. Toties, ja kaimiņš nebūs ieviesis kārtību savā balkonā, pat niecīga dzirkstele var būt par iemeslu ugunsgrēkam.
Iedzīves drošība.
Ikviens zina, ka dodoties prom no mājokļa, it īpaši svētku laikā, jāpārbauda, ka visi durvis aizslēgtas un visi logi cieši aizvērti, jo pat vēdināšanas režīmā atstāts logs var tikt izmantots, lai iekļūtu dzīvoklī. Taču par to vajag atcerēties arī tad, ja Jūs paliekat mājās vai arī atstājat mājokli uz neilgu laiku, piemēram, lai aizietu uz piemājas veikalu. Garnadži rēķinās ar to, ka Līgo svētkos cilvēki atrodas ārpus mājām, kā arī izmantos jebkuru situāciju, kad iemītnieks izturas vieglprātīgi pret sava mitekļa drošību.
Ja ir draudzīgas attiecības ar kaimiņiem un viņi svētkus sagaidīs mājās, pirms prombraukšanas iesakām palūgt, lai viņi pieskata Jūsu dzīvokli. Atceraties arī atstāt informāciju, kā ar Jums var sazināties nepieciešamības gadījumā! Toties uz ilgāku laiku atstājot dzīvokli tukšu, ieteicams noslēgt ūdens padevi un atvienot no strāvas ierīces kurās sprieguma svārstību dēļ var rasties īssavienojums, kā arī pārbaudīt, ka gāzes iekārtas ir izslēgtas.
Neatstājiet mājdzīvniekus vienatnē.
Ja svētku laikā Jums dzīvoklī jāatstāj mājas mīlulis, nodrošiniet gan pārtiku, gan dzeramo ūdeni. Parūpējaties, ka Jūsu mājdzīvnieks ir atstāts gādīgās rokās – draugu, ģimenes locekļu vai speciālās dzīvnieku viesnīcās. Ja dzīvnieka dzīvība ir apdraudēta, kaimiņi var par to sūdzēties policijai.
Lai enerģiski un skanīgi Līgo svētki!