Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Nešķirojot atkritumus, iedzīvotāji ievērojamas summas izmet atkritumos

2021-12-09

Šodien, 9.decembrī SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) un vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” uzsāk īpašu, Latvijā vēl nebijušu akciju, kurā mājas iedzīvotāji precīzi varēs noskaidrot, cik lielu naudas summu nešķirojot atkritumus “izmet miskastē”. Pilnībā nodrošināti ar šķirošanai visu nepieciešamo, mājas iedzīvotāji varēs darboties praktiski, lai situāciju mainītu. Šodien izvēlēto māju iedzīvotājiem ērtai atkritumu šķirošanai dzīvoklī visu nepieciešamo nogādāja RNP un SIA “Clean R” vadības pārstāvji.

 

Akcijai Rīgā izvēlētas 2 mājas, kurās iedzīvotāji līdz šim nekad nav šķirojuši atkritumus, visu metot kopīgā sadzīves atkritumu konteinerā. Šodien māju iedzīvotājiem izdalīti īpaši šķirošanas komplekti, kuros ietilpst viss nepieciešamais, lai uzsāktu papīra, plastmasas, metāla iepakojuma, un bioloģiski noārdāmo atkritumu, kā arī stikla iepakojuma šķirošanu. Vienlaikus pie mājām pirmo reizi tiks uzstādīti šķirotiem atkritumiem paredzētie konteineri. Kopā ar šķirošanas komplektiem šodien RNP un “Clean R” vadība iedzīvotājiem izdalīja arī skaidrojošus materiālus, kas palīdz saprast, kas no atkritumiem ir šķirojams un atdodams otrreizējai pārstrādei, bet kas – nē. Šodien izdalītajos komplektos ir speciāls – neliels, arī mazam dzīvoklim piemērots, konteiners BIO atkritumu šķirošanai, somas sausajam iepakojumam, kā arī vēl viena soma stikla iepakojumam.

 

Akcijas organizatori akcentē – esam daudz stāstījuši, ka apdomīga iepirkšanās un atkritumu šķirošana ir efektīvākais veids, kā samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu. Sākot ar šodienu 2 rīdzinieku mājas varēs precīzi noskaidrot, cik daudz naudas līdz šim izmetušas miskastē un, cik lielu ietaupījumu dod šķirošana.

 

SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pakalpojumu pārvaldes direktors Edgars Mencis: “Atkritumu apsaimniekošana kļūst dārgāka, aizvien būtiskāk ietekmējot mūsu klientu ikmēneša maksājumus. Līdz ar cenu kāpumu daudzās citās ikdienas rēķinu pozīcijās, īpaši saistībā ar energoresursu patēriņu, jāizvērtē katra iespēja, kas ļauj ietaupīt. Ņemot vērā, ka šķirota iepakojuma – papīra, plastmasas un metāla, kā arī stikla iepakojuma izvešana ir bez maksas, bet maksa par dalīti vāktu bioloģiski noārdāmo atkritumu izmešanu ir līdz pat 40% zemāka nekā par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu, šīs iespējas ietaupīt ir jāizmanto. Otrs aspekts, ko mums vajadzētu apzināties ir fakts, ka atkritumu šķirošana ir nozīmīga vides saudzēšanas kontekstā. RNP jau šobrīd ir ļoti būtiski palielinājis šķirojamo konteineru apjomu savu klientu mājās, tagad svarīgākais, lai iedzīvotāji pierod tos lietot.”

 

SIA “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics: “Mūsu novērojumi liecina, ka sadzīves atkritumu konteinerā līdz pat 50% sastāva veido bioloģiski noārdāmi, jeb BIO atkritumi, kas būtu šķirojami, izvedami lētāk un atdodami tālākai pārstrādei. Vēl apmēram 25% sastāva veido sausais plastmasas, papīra, metāla un stikla iepakojums – atkritumu veids, ko šķirotu izvedam bez maksas. Tam klāt pieskaitāms arī tekstils, kuru iedzīvotāji arī var nodot bez maksas. Reālais sadzīves atkritumu īpatsvars konteinerā ir ap 15-20% no kopējā apjoma. Summa, ko šķirojot atkritumus var ietaupīt daudzdzīvokļu māja, skaitāma simtos un nākamajā gadā tā būs vēl lielāka. Šīs akcijas ietvaros mēs konkrētām mājām praktiski parādīsim, cik lielu naudas summu var ietaupīt. Esam gatavi nodrošināt ne vien jau sagatavotos info materiālus, bet attālinātā režīmā organizēt arī šķirošanas meistarklases, atbildot uz neskaidriem jautājumiem un palīdzot šķirot efektīvi. Ticam, ka  redzot ietaupījumu, kas mājai veidosies, šķirošana kļūs par dabisku ieradumu ikvienam, mēs kļūsim videi draudzīgāki un iedzīvotāji pārstās mest ārā naudu, ko var viegli ietaupīt.”

 

Mājas Maskavas 164 aktīviste Ilze: “Mēs, protams, esam dzirdējuši, ka atkritumu šķirošana var samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, bet līdz šim nebijām saņēmušies to pārbaudīt. Tagad būs interesanti redzēt, vai tiešām māja var ietaupīt ievērojamas naudas summas, kā tiek solīts. Ja tas izdosies, varēsim nākamajā vasarā plānot kādus vērtīgus remontdarbus, piemēram – remontu kāpņutelpā. Ceru, mums izdosies!” 

 

Paralēli RNP un “Clean R” sācis projektu, kurā notiek precīza nešķiroto atkritumu analīze ar mērķi noskaidrot, cik liela naudas summa tiek izmesta miskastē, ja iedzīvotāji nesašķirotus atkritumus izmet kopējā konteinerā. Lai veicinātu atkritumu šķirošanu un izpratni par tās ieguvumiem kā īstermiņā, tā ilgtermiņā ir uzsākts atkritumu šķirošanas monitorings, proti, izvēlētas divas mājas, kurās katru dienu tiek savākti atkritumi un pareizi sašķiroti. Rezultātā mums būs iespējams iepazīties ar to naudas apjomu, cik mājsaimniecība zaudē, ja neveic šķirošanu. Par tās rezultātiem informēsim jau tuvākajā laikā.