Informācijas tālrunis: 8900

No 2023. gada 1. janvāra palielināsies nodokļa likme sadzīves atkritumiem, palielināsies arī atkritumu izvešanas maksa

2022-12-16

Likumprojekts “Grozījumi Dabas resursu nodokļu likumā” paredz, ka nodokļa likme sadzīves atkritumiem no 2023. gada 1. janvāra būs 95.00 EUR par tonnu, kā rezultātā palielināsies atkritumu izvešanas uzņēmumu noteiktā maksa par pakalpojumu. Šobrīd, pamatojoties uz dabas resursu nodokļa (DRN) likumu, nodoklis ir 80.00 EUR bez PVN par tonnu. DRN palielināšana ir Latvijas un Eiropas Savienības politika, kuras mērķis ir veicināt dabas resursu saudzīgu, pārdomātu un ekonomiski efektīvu izmantošanu, ierobežot vides piesārņošanu, atbalstīt tautsaimniecības ilgtspējīgu attīstību, kā arī finansiāli nodrošināt vides aizsardzības pasākumus.

 

SIA „Getliņi EKO” atkritumu apglabāšanas izmaksas 2023. gadā palielināsies par 10.90 EUR bez PVN par vienu sadzīves atkritumu tonnu jeb 135.50 EUR bez PVN par tonnu, attiecīgi arī klientu ikmēneša rēķinos būs novērojams atkritumu izvešanas maksas palielinājums.

 

Saistībā ar dabas resursu nodokļu likmju izmaiņām no 2023. gada 1. janvāra mainās atkritumu izvešanas tarifs.

 

 

1. zona 2. zona  3. zona

4. zona

Centra rajons un Latgales priekšpilsēta

Kurzemes rajons Zemgales priekšpilsēta

Ziemeļu rajons un Vidzemes priekšpilsēta

Atkritumu veids / zona un atkritumu apsaimniekotājs  Clean R Clean R Lautus Vide Eco Baltia Vide
Nešķirotie sadzīves atkritumi (ar PVN par m3)* 25.74 eiro → 27.10 eiro 26.04 eiro → 27.41 eiro 22.41 eiro → 23.78 eiro 25.16 eiro → 26.47 eiro
Šķirotie BIO atkritumi (ar PVN par 1 m3)* 20.49 eiro → 21.68 eiro 20.85 eiro → 21.93 eiro 17.98 eiro → 18.54 eiro 20.26 eiro → 20.74 eiro

 

Atgādinām, ka pareizi šķirojot atkritumus, dzīvojamās mājas iedzīvotāji var būtiski samazināt ikmēneša rēķina apjomu (vidējais izmaksu ietaupījums mēnesī ir 31%), jo par sašķiroto sauso plastmasas, papīra un metāla iepakojuma, kā arī stikla iepakojuma apsaimniekošanu nav jāmaksā, bet bioloģisko atkritumu izvešanai ir zemāks tarifs kā nešķirotiem sadzīves atkritumiem. Tāpat būtiski norādīt arī to, ka pareizas šķirošanas rezultātā uz poligonu nogādājamais atkritumu apjoms samazinās vairāk nekā uz pusi – par 52%. Sašķirotos atkritumus ir iespējams izmantot atkārtoti vai pārstrādāt, bet poligonā noglabājamie ar katru gadu uzkrājas, aizņemot vietu un radot potenciālu apdraudējumu videi. Jāatceras, ka poligonu ietilpība arī nav neierobežota.

 

Šķirot atkritumus ir pavisam vienkārši:

  1. Ja dzīvojamās mājas teritorijā nav uzstādīts šķiroto atkritumu konteiners vai arī nepieciešams papildu konteiners, piesaki to;
  2. Pirms šķiroto atkritumu izmešanas tiem paredzētos konteineros, pārliecināties, ka tie ir tīri, sausi un bez ēdienu vai citu vielu piejaukumiem, lai iespējams nodot otrreizējai pārstrādei vai pat izmantot tos siltuma un elektrības ražošanai.

 

Sabiedrisko pakalpojumu regulators nosaka atkritumu apglabāšanas tarifu, nevis atkritumu izvešanas tarifu. Līdz ar to maksu par atkritumu izvešanu nosaka attiecīgā pakalpojuma sniedzējs – atkritumu izvešanas kompānija.

 

Pamatojums par atkritumu apsaimniekošanas tarifa izmaiņām pieejams tiesību aktu vietnē Likumi.lv – Atkritumu apsaimniekošanas likums.

 

* Visas cenas norādītas ar PVN.