Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Tualetes pods nav miskaste

2019-07-16

Cauruļu aizdambēšanos visbiežāk izraisa pašu dzīvojamās mājas iedzīvotāju nevērīgā rīcība un attieksme, tualetes podu izmantojot miskastes vietā. Lai gan ir zināmas lietas un vielas, ko nedrīkst noskalot ar ūdeni tualetes podā, tās joprojām tur tiek izmestas un izlietas. Pieaug arī saraksts ar priekšmetiem, kas tiek atrasti kanalizācijas sistēmā – karotes, atslēgas, apģērbu gabali u. tml. Aicinām kanalizāciju lietot apdomīgi, neradot nepatīkamus brīžus sev un saviem kaimiņiem, liekot aiz auss, ka šīs lietas un vielas nedrīkst noskalot tualetes podā!

Higiēnas piederumi un autiņbiksītes

Pie tiem pieskaitāmi ne tikai higiēniskie tamponi un paketes, bet arī mitrās salvetes, vates plāksnītes un kociņi, zobu diegs un tamlīdzīgas lietas. Vates izstrādājumi slapjumā gan piebriest, gan piepūšas, gan saķep un ātri vien aizdambē notekas. Taču mitrās salvetes piesūcinātas ar speciālu šķidrumu un ražotas no speciāla materiāla, kas tik viegli nesadalās un nepārstrādājas kanalizācijas sistēmā, tās veido aizsprostojumu vai iestrēgst kādā posmā.

Gluži kā ar higiēniskās paketes – autiņbiksītes nav paredzētas nolaist tualetes podā. Viens šāds mēģinājums var beigties ar to, ka kanalizācijas caurule tiek aizdambēta un jāsauc santehniķis.

Pārtika

Iespējams, ka katrs no mums ir grēkojis, noskalojot tualetes podā kādu vecu ēdienu, jo īpaši tādu, kas nav šķidrā veidā. Lielie produktu gabali bieži vien sablīvējas turpat notekas sākumā, it īpaši jaunāko modeļu tualetes podos, un ievērojami palēnina ūdens aizplūdi, pat aizsprosto noteci. Dažādi pārtikas produkti īsā laika periodā spēj radīt lielas kanalizācijas problēmas, piemēram:

  • Kafijas biezumi – tie ir iemesls Nr. 1 virtuves izlietnes aizdambējumam, jo tie nešķīst ūdenī, bet gan nosēžas uz cauruļu sieniņām;
  • Rīsi un makaroni – ūdens ietekmē šie produkti piebriest un veido liela izmēra kamolus;
  • Olu čaumalas – pat nelielas čaumalu drupačas nevajadzētu aizskalot kanalizācijā, jo tās asās daļiņas pievelk citus netīrumus kā magnēts un veido liela izmēra kamolus, kas var veicināt kanalizācijas cauruļu aizsprostošanos;
  • Tauki un eļļa – tie ūdenī nešķīst, bet gan nosēžas uz cauruļu sieniņām, tādējādi aizaudzējot caurules. Toties saskarē ar aukstu ūdeni tie sacietē;
  • Milti – saskaroties ar ūdeni, tie veido kaut ko līdzīgu tumei un lieliski aizdambē caurules.

Ar laiku pārtikas atliekas, kas paliek kanalizācijas sistēmā, sāk smirdēt un smaka var izplatīties telpās, kā arī pievilināt žurkas.

Medikamenti

Ja uzskatāt, ka medikamentiem pēc derīguma termiņa beigām atkritumu tvertne nav tā īstā vieta, kur tos izmest, arī noskalošana tualetes podā nav pareizais risinājums. Itin nekādiem – nedz tabletēm, nedz tinktūrām, nedz citiem šķidriem medikamentiem! Iespējams, var šķist, ka tā atbrīvojoties no medikamentiem ir drošāk, jo neviens pie tiem nepiekļūst, un mūsdienās izmanto modernas sadzīves atkritumu attīrīšanas iekārtas, taču pat vislabākie filtri nespēj pilnībā likvidēt medikamentos esošās vielas. Kanalizācijā nopludinātie medikamenti var radīt piesārņojumu notekūdeņu attīrīšanas sistēmās, nonākt gruntsūdeņos un, ļoti iespējams, arī dzeramajā ūdenī. Līdz ar to tiek piesārņota gan daba, gan pašu veselība.

Dažādas ķimikālijas

Lai atbrīvotos no spēcīgajām un specifiskajām ķimikālijām, tualetes pods nav īstais risinājums. Gluži kā ar medikamentiem tie var radīt nevēlamas sekas – piesārņot ūdeni, kas izplūst augsnē, tādējādi ietekmējot ūdeni, ko ikdienā patērējam. Bieži vien spēcīgi ķīmiski līdzekļi ir viegli uzliesmojoši, kā arī, nosēžoties uz cauruļu sienām, var izdalīt kaitīgus izgarojumus, kas var ietekmēt ne tikai pašu, bet arī kaimiņu veselību. Šo iemeslu dēļ tualetes podā nedrīkst noskalot dažādus balināšanas līdzekļus, krāsas, kaitēkļu apkarošanas un augu aizsardzības līdzekļus.

Mājdzīvnieku pakaiši

Lai gan piedāvājums pakaišiem ir ļoti plašs, taču liela daļa no tiem nav paredzēti noskalošanai klozetpodā. Saskaroties ar mitrumu, pārsvarā pakaiši absorbē vai sacementē to. Pakaišu nolaišana tualetes podā var radīt nopietnus aizsprostojumus kanalizācijas caurulēs, kur bez santehniķa palīdzības neiztikt.

Mati un mājdzīvnieku apmatojums

Katrs, kurš kaut reizi ir tīrījis dušas noteku vai izlietni, velkot ārā matu kunkuļus, zina, ka tie sakrājas ļoti ātri. Mati veido visai apgrūtinošu aizsērējumu ūdens tecēšanai. Ja no vannas vai izlietnes matus varam salīdzinoši viegli izvilkt, taču, nolaižot tos tualetes podā un izraisot aizsprostošanos, tik viegli izvilkt nebūs iespējams. Izmantojot tualetes podu, lai atbrīvotos no izķemmēto mājdzīvnieku apmatojumu, radīsies tāda pati problēma kā ar matiem.

Dažādi papīra izstrādājumi

Tas neattiecas uz tualetes papīru, bet gan – papīra dvieļiem, salvetēm, avīzēm, uzlīmēm un dažādiem iepakojuma materiāliem, kas ir veidoti, izmantojot citu tehnoloģiju, un nav paredzēti ātrai izšķīšanai. Uzlīmes, kas bieži sastopamas uz dažādiem augļiem un dārzeņiem, pirms mazgāšanas jānoņem, bet izlietnē tās nedrīkst aizskalot, jo tās ūdenī nešķīst un pielīp pie cauruļu sieniņām, tādējādi veicinot iespēju, ka kanalizācijas sistēma aizdambēsies.

Šīs nav vienīgās lietas un vielas, ko nevajadzētu nolaist ar ūdeni tualetes podā. Veicot nepieciešamos darbus, lai dzīvojamās mājas kanalizācijas sistēmu atbrīvotu no aizdambējuma, atrasti dažādi priekšmeti, kuriem tur nevajadzētu būt, piemēram, šķēres, karotes, durvju rokturi, koku zari, grīdas lupata un monētas. Izmantojot tualetes podu, lai atbrīvotos no sadzīves atkritumiem vai citām lietām, var būt nopietnas sekas. Viena no tām – kanalizācijas caurule aizsprostojas pašā mājā. Ja aizdambējums izveidojas, piemēram, starp trešo un ceturto stāvu, tad ceturtais stāvs var noplūst ar kanalizācijas saturu. Ja tas ir kaut kur izvadā, tuvāk ielas kanalizācijai, tad parasti tiek appludināts pirmais stāvs.


Lai nerastos aizdambējums dzīvojamās mājas kanalizācijas sistēmā, aicinām tualetes podā nolaist tikai tam paredzētās lietas un vielas, kā arī regulāri veikt profilaktiskus darbus arī citās mājokļu telpās, piemēram, virtuvē. Lai ar cauruļu aizsprostošanos nesaskartos, izlietnēm izmantojiet speciālu sietiņu, kas neļaus ēdiena paliekām nokļūt caurulēs, bet pēc mazgāšanās iztīriet dušu un vannu no izkritušajiem matiem.

Ja ir izveidojies aizdambējums kanalizācijā un pašu spēkiem netiekat galā, aicinām vērsties pie santehniķa. Taču, ja ir izveidojusies avārijas situācija, piemēram, saplīsusi kanalizācijas caurule vai kanalizācijas saturs ceļas augšup pa kanalizācijas caurulēm, nekavējoties informējiet par to mūsu avārijas dienestu, zvanot uz diennakts bezmaksas tālruni 8000 8989!