Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Žūrija vērtē Rīgas jūgendstila pērles

2022-05-13

Skates Gada labākā būve Latvijā 2021 žūrija 29.aprīlī devās objektu apskates braucienā Rīgā un Mārupes novadā.

Pirmā pietura bija Mežaparka Lielās estrādes telpas, labiekārtotā teritorija un ceļi. Iespaidus atklāj žūrijas dalībnieks Andis Londenbergs, zīmola Ceresit pārdošanas vadītājs: “Kolosāls valsts mēroga objekts ar labi integrētām detaļām. Tā ir labi izpildīta liela mēroga būve.”

Noliktavas ēka Krustabaznīcas ielā 9, Rīgā, tapusi Valsts aizsardzības militāro objektu iepirkumu centra pārziņā, tāpēc telpu apskate žūrijai bija ierobežota. “Tas ir Nacionālo Bruņoto spēku objekts, kur daudz nevarējām apskatīt – tikai ēkas ārpusi un jumtu. Labi izveidotas lietus ūdens novadsistēmas, kvalitatīvi ieklāts jumts, sakārtota vide un infrastruktūra atbilstoši funkcionālitātei” vērtē Londenbergs.

Arhitekta Rūdolfa Donberga celtajai jūgendstila pērlei Stabu ielā 71 atjaunota un restaurēta fasāde. Tā ir viena no piecām Rīgas namu pārvaldnieka pārziņā atjaunotajām māju fasādēm 2021.gadā. “Vēsturiskās ēkas ir mans hobijs, tāpēc to vērtēšana skatē ir aizraujoša,” teic Ceresit pārstāvis, “tomēr šeit fasāde ir nevis gluda vai apzināti veidotu raupju virsmu, bet šķiet, ka izpildītāji ir eksperimentējuši. Arhitekta un projektētāju risinājumi ir labi.”

Jūgendstila pērle Alberta ielā 2 tapusi pēc arhitekta Mihaila Eizenšteina skices un pērn atjaunota kā UNESCO mantojuma daļa. Londenbergs vērtē: “Šī māja ir teicams atjaunojums jūgendstilam, lieliski nostrādāta, labs arhitektu, projektētāju un būvnieku darbs.”

Nama fasāde Strēlnieku ielā 1B 2021.gadā atjaunota un izgaismota, dzīvokļu īpašniekiem saņemot pašvaldības līdzfinansējumu kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai. Pēc Londenberga teiktā, mājai ir ļoti veiksmīgs krāsu risinājums no arhitekta puses, labi izpildīts pagraba telpu pielietojums ar gaismas lūkām un kastēm.

No 29.aprīlī apskatītajām Londenbergam īpaši paticis Jaunmārupes bērnudārzu Zīļuks, kas uzcelts pērn un ir lielākais Mārupes novadā ar 18 grupām, vairāk nekā 3 ha platību, sarīkojumu zāli, ēdamtelpām, sporta un mūzikas klasēm. “Fenonemāls objekts, izcils izpildījums idejiski un no būvnieku puses,” Londenbergs netaupa uzslavas, “gan mazajiem, gan lielajiem izveidota ļoti funkcionāla un mājīga vide, tas ir ieguvums visam Mārupes novadam.”

Tikpat atzinīgi žūrijas pārstāvis raksturo daudzstāvu autostāvvietu Daibes ielā 27, Mārupē, kas pērn uzcelta pie kvartāla Lindenholma un kompleksa Business Garden Rīga. Objektu attīstītājs Vastint Latvija pilsētvidi veido ļoti pārdomāti, un tas redzams arī autostāvvietā. Londenbergs uzslavē objekta prezentētājus, apkopojot iespaidus: “Būvējot domāts ne tikai par estakādes sistēmas drošību, bet arī par apkārtējo māju iemītniekiem. Vietās, kur uzbraucošais auto var apžilbināt pretējās mājas iemītniekus, uzlikti aizsargslēģi, un auto lukturu gaismas netraucē citiem.”

Fotogrāfijas var apskatīt šeit.

Žūrija objektu apskati turpināja 6.maijā, apskatot objektus Rīgā un galvaspilsētas apkaimē.

Latvijas Būvnieku asociācijas (LBA) un Latvijas Būvinženieru savienības sadarbībā ar 21 profesionālo biedrību un nozares institūciju rīkotā skate Gada labākā būve Latvijā šogad notiek 24.reizi. Žūrija vērtē vairāk nekā 60 pērn ekspluatācijā nodotās būves, infrastruktūras un ainavu objektus.

Šogad skates galvenais partneris ir zīmols Ceresit ar kompāniju Henkel Balti OU. Skates norisi atbalsta Saint-Gobain, MiTek Baltic, EJOT, Baumit, Geberit, Collomix, Alejas projekti, Landscape Construction, S.B.C., PERI un Tikkurila.

Skates rīkotāju partneri ir 15 būvniecības nozares nevalstiskās organizācijas, Būvniecības valsts kontroles birojs, VAS Valsts nekustamie īpašumi, Latvijas Pašvaldību savienība, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, RISEBA FAD un nozares žurnāls Būvinženieris.

 

 

Informāciju sagatavoja Latvijas Būvnieku asociācija.

Vairāk informācijas – skates koordinatore Baiba Mierkalne, tālrunis 26484891, e-pasts gadabuve@gmail.com