Informācijas tālrunis: 8900

Brīvības gatves 336 nama energoefektivitātes stāsts

2023-01-25

2021. gada nogalē Brīvības gatves 336 nama biedrība parakstīja līgumu ar AS “Attīstības finanšu institūciju ALTUM” par Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanu un jau pēc gada nama iedzīvotāji varēja ne tikai dzīvot atjaunotā namā, bet arī salīdzināt ikmēneša rēķinus. Vai ir izdevīgi atjaunot kopīpašumu – vai tas tik tiešām samazinās ikmēneša rēķinu?

 

Kā dzīvojamās mājās dzīvokļu īpašniekiem izdevās vienoties par nama atjaunošanu un kā ir samazinājies ikmēneša rēķins, stāsta biedrības “Brīvības 336” vadītāja A. Staņēviča:

“Mūsu mājas pirmie 3 stāvi ir celti 1937. gadā. 1957. gadā tika piebūvēti vēl 2.stāvi. Tagad esošā 5-stāvu māja ir ļoti sena un sarežģīta.

Mūsu  pirmais energoaudits notika tālajā 2016. gadā, kad es un vēl daži kaimiņi sākām interesēties par līdzfinansējumu, ko piešķir  Eiropas fondi Latvijas māju renovācijām. Pirmajā sapulcē bija ieradušies 98% mājas iedzīvotāju, kas lika noprast par lielu interesi, bet tajā pašā laikā bija daudz atšķirīgu viedokļu par to, kas un kā ir jāuzlabo, lai pēc mājas atjaunošanas iegūtu 50% siltumekonomiju.

Esmu ļoti pateicīga kaimiņiem, kuri man bija liels atbalsts un sniedza milzīgu atbalstu, pārņemot stafeti sapulcēs un skaidroja lietas būtību, kad man vairs nebija spēka. Pateicos “Rīgas namu pārvaldnieka” (RNP) projektu vadītājiem, kuri nāca uz sapulcēm pat svēdienās un vairākkārt skaidroja, cik svarīgi ir nosiltināt māju un sakārtot ūdens apkures sistēmu un veikt citus būtiskus remontdarbus.

Piecus gadus norisinājās sapulces un skaidrošana, kādēļ nepieciešams atjaunot dzīvojamo māju. Tad, kad RNP projektu vadītāja O. Brūvere, es nebaidos teikt, augstākā līmeņa profesionāle un sava darba godprātīgākā speciāliste, ar milzīgu inteliģenci un pacietību uzrunāja visus ne īpaši pozitīvi noskaņotos kaimiņus (ticiet – tas nebija viegli), un atbildēja katram iedzīvotājam 100 reizes uz katru jautājumu no agra rīta līdz vēlai naktij, ledus izkustējās un viss sāka notikt.

Atzīmēšu, ja naudu dod Eiropas Savienība, tad viss tiek kontrolēts un apdrošināts. Lai saņemtu ALTUM un aizdevējbankas piedāvājumu, ir jābūt nodibinātai mājas biedrībai, 72% mājas piekrišanai un augstai maksājuma disciplīnai. Jāsakārto visi dokumenti, ko 95% veica O. Brūvere, kas prasīja lielu pacietību un sapratni.

Deviņi celtniecības mēneši. Tas noteikti bija 100% tā vērts. 2021. gada decembrī 70 m2 liela dzīvokļa komunālie maksājumi bija 304 EUR, bez gāzes, elektrības, interneta utt. 2022. gada decembrī, kad māja bija atjaunota, šī paša dzīvokļa maksājums par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem bija 120 EUR. Papildus – bankas kredīts ap 70 EUR. Rēķiniet un spriediet paši, vai ir izdevīgi atjaunot savu īpašumu.

Vēl ir sīkumi, kas nebija iekļauti remontā, taču tos visus sakārtosim laika gaitā. Lieki piebilst, cik apmierināti ir mājas iedzīvotāji, pat lielākie protestētāji pateicās celtniekiem un santehniķiem, kuri arī iznesa uz saviem pleciem šo projektu. Vēlreiz saku lielu paldies RNP projektu vadītājai O. Brūverei, kā arī būvfirmai “PRO DEV” un mūsu iedzīvotājiem, kuri realizēja šo grandiozo projektu!”