Kļūsti par mūsu klientu
Pašapkalpošanās portāls E-pārvaldnieks
Informācijas tālrunis: 8900

Pareizi šķirojot atkritumus, vidējais izmaksu ietaupījums mēnesī ir 31%

2022-02-21

Laikā, kad pakalpojuma sniedzēji ir paaugstinājuši tarifus, atkritumu šķirošana ir viena no iespējām katrai mājsaimniecībai samazināt savu ikmēneša rēķinu, kā arī samazināt pārmērīgo atkritumu pieaugumu. Vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” kampaņas “Nenoroc nākotni mēslos!” laikā sadarbībā ar SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” īstenoja unikālu un Latvijā nebijušu eksperimentu – mēneša garumā pāršķirojot nejauši izvēlēta Rīgas nama sadzīves atkritumu konteineru saturu, lai veiktu precīzu aprēķinu, cik daudz naudas cilvēki izsviež atkritumos, tos nešķirojot.

Aicinām ielūkoties viena 20 dzīvokļu nama atkritumu konteinerā, kurā met visus atkritumus nešķirojot. Līdz šim dzīvojamās mājas iedzīvotāji nav atsaukušies aicinājumam samazināt savas izmaksas, šķirojot vismaz sauso iepakojumu un stikla iepakojumu, kā apsaimniekošana tiek nodrošināta bez maksas. Sašķirojot sadzīves atkritumu konteinera saturu, tika konstatēts, ka tā saturu veido:

  • vairāk kā 50% šķirojamie atkritumi;
  • apmēram 10% bioloģiski noārdāmie atkritumi;
  • 1/3 nešķirojamie sadzīves atkritumi.

 

Please accept marketing-cookies to watch this video. Learn more

 

Pareizi šķirojot atkritumus, dzīvojamās mājas iedzīvotāji var būtiski samazināt ikmēneša rēķina apjomu, jo par sašķiroto sauso plastmasas, papīra un metāla iepakojuma, kā arī stikla iepakojuma apsaimniekošanu nav jāmaksā, bet bioloģisko atkritumu izvešanai ir zemāks tarifs kā sadzīves atkritumiem. Tāpat būtiski norādīt arī to, ka pareizas šķirošanas rezultātā uz poligonu nogādājamais atkritumu apjoms samazinās vairāk nekā uz pusi – par 52%. Sašķirotos atkritumus ir iespējams izmantot atkārtoti vai pārstrādāt, bet poligonā noglabājamie ar katru gadu uzkrājas, aizņemot vietu un radot potenciālu apdraudējumu videi. Jāatceras, ka poligonu ietilpība arī nav neierobežota.

 

Šķirot atkritumus ir pavisam vienkārši:

  1. Ja dzīvojamās mājas teritorijā nav uzstādīts šķiroto atkritumu konteiners, piesaki to;
  2. Pirms šķiroto atkritumu izmešanas tiem paredzētos konteineros, pārliecināties, ka tie ir tīri, sausi un bez ēdienu vai citu vielu piejaukumiem, lai iespējams nodot otrreizējai pārstrādei vai pat izmantot tos siltuma un elektrības ražošanai.

 

Nenoroc nākotni mēslos! Šķiro atkritumus un samazini ikmēneša rēķinu!

Eksperiments veikts sociālās kampaņas “Nenoroc nākotni mēslos!” laikā. Kampaņas mērķis ir rosināt cilvēkus mainīt ikdienas paradumus, ne tikai pievēršot uzmanību apzinātam patēriņam, bet arī atkritumu šķirošanai, kas ļauj ievērojami samazināt atkritumu izvešanas izmaksas. Viegli padomi, kā katrs varam samazināt atkritumu apjomu un naudu, kas “tiek izsviesta miskastē” meklējami kampaņas interneta vietnē www.nenoroc.lv.